www.asu.pl :: Zobacz temat - Skąd wziąć prąd ?
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skąd wziąć prąd ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Vlad
*
*


Dołączył: Nov 02, 2005
Posty: 536
Skąd: Beskidy

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 1:40    Temat postu: Skąd wziąć prąd ? Odpowiedz z cytatem

Jade sobie autkiem, patrze a tu z przeciwka takie samo, no to przyglądam się i co widze ... palą mu się przy kierunkach pomarańczowe boczki (jak to w amerykańcach), które mnie się nie paliły i myślałem, że tak ma być. No to zazdrość mnię wzięła okrutna, zaglądam pod maskę wyjmuje moje kierunki a tam w pomarańczowych boczkach dziurki na żarówki Idea (czy raczej oprawki), ale przewodów i oprawek ni ma. No to dorobiłem a właściwie dobrałem oprawki, bo pasowały od cienkusa te od żarówek W5W (chociaż założe chyba W3W, bo te 5-tki bardzo mocno świecą - sprawdziłem ciemną nocą podając prąd od postojówek - palą jak boczne kierunkowskazy a wolałbym żeby ktoś nie myślał że skręcam jak nie będę tego robił - zresztą jeszcze zobaczę ... bo może z dużymi lampami będzie lepiej). ALE!! Skąd wziąć do nich prąd ??? Sprawdzałem wiązkę do reflektorów i nie znalazłem żadnych wolnych przewodów ani innych, które sugerowałyby podłączenie tych żarówek. I tu pytanie : Czy mogę bez konsekwencji (dla komputera, czy obciążenia przewodów...) zmostkować sobie te żarówki z postojówkami ???
No bo wtedy byłoby pięknie, nie? Idea
_________________
Pontiac Bonneville SE '92
Chevrolet TransSport '99
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Vlad
*
*


Dołączył: Nov 02, 2005
Posty: 536
Skąd: Beskidy

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 1:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A te kierunki z tymi boczkami to wyglądają tak
http://www.carpartswholesale.com/zoom.php?sku=3321561LUS
_________________
Pontiac Bonneville SE '92
Chevrolet TransSport '99
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
skbart
*
*


Dołączył: Aug 14, 2006
Posty: 167
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 7:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie że możesz, 5W żarówka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Dwie żarówki to dodatkowe obciążenie 1A. A bezpiecznik masz wkręcony pewnie dycha. Niewem ile mają postojówki ale pewnie też góra 10W więc masz zaokrąglając w górę pobór 2A + 1A to razem trzy. Cały czas masz dużo zapasu. Very Happy

Oczywiście nie oznacza to że możesz podłaczać do oporu, niepowinno się podłączać więcej niż 60% wartości bezpiecznika. (Czyli np mamy bezpiecznik 10A czyli maks to 6A to daje nam 72W mocy wszystkich podłączonych urządzeń)
Sprawdź dwie żeczy, jakiej wartości jest bezpiecznik, ile urządzeń jest podłączonych pod ten bezpiecznik i jaką mają moc.

Niektórzy jak im brakuje mocy wpinają mocniejszy bezpiecznik. to jest moim zdaniem głupota, w przypadku zbyt dużego obciążenia to może zniszczyć pozostałe elementy podpięte pod ten bezpiecznik.

Zastanawiam się tylko co na to nasza kochana POLICJA Cool

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JEDI_V
Admin
Admin


Dołączył: Dec 05, 2004
Posty: 4325

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 7:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlodek jak najbardziej mozesz to zmostkowac z postojowkami,ja tez tak mam zrobione,to max.5W,a dodatkowo zainstalowalem w lusterkach diodowe migacze zeby juz zaden golfiarz nie mial watpliwosci w ktora strone skrecam Laughing
_________________
DODGE DURANGO 1998 5.9 V8 4X4 LPG
CHRYSLER 300M 1999 3.5 V6 LPG BY LUKY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
asu
Admin
Admin


Dołączył: Apr 10, 2004
Posty: 6474
Skąd: ....Wrocław.... kom. 698-741-741 gg.874104

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 8:18    Temat postu: postojowe Odpowiedz z cytatem

Podlaczyc mozesz bez problemu ale nie wiem dlaczego nie ma wiazki.... powinna byc orginalna kosc lub wyprowadzone ale obciete przewody....

Pozdrawiam Wink
_________________
ASU - Serwis samochodów amerykańskich
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
WMA
*
*


Dołączył: Dec 18, 2004
Posty: 761
Skąd: Skierniewice, Żyrardów, Warszawa

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 9:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może gdzieś są schowane lub poprzedni właściel odciął.
_________________
Chrysler 300M 3,5 '99 gaz jedyny w okolicy - już nie
Chrysler Town&Country 3,8 '05
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
taurus
*
*


Dołączył: Feb 18, 2006
Posty: 469
Skąd: Bielsko-Biala

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 14:43    Temat postu: byk Odpowiedz z cytatem

Witajcie !
Do skbart : Czyli 1A to 12w. Liczylem to 3 dni na kalkulatorku wiec powiedz mi chociaz czy to sie zgadza... Very Happy
Do JEDI_V: Jak wygladaja te diodowe migacze ? Mozesz zrzucic kilka fotek ?
Pozdrawiam - taurus
_________________
'96 Ford Taurus LX 3.0L Duratec 24V6
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wk
*
*


Dołączył: Oct 11, 2004
Posty: 844
Skąd: Tarnowskie Góry - Śląskie

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 15:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pamietam wzoru ale:
napięcie w Voltach X płynące natężenie a Amperach = moc w Watach
czyli 12V x 5A = 60W
i tak jeżeli np masz żarówke 100W zasilaną napieciem 230V płynący prąd to 100/230=0,44 A
_________________
Wojtek
Ford WINDSTAR 3,8 LX /95 zagazowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JEDI_V
Admin
Admin


Dołączył: Dec 05, 2004
Posty: 4325

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 16:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

taurus-tu masz ich troche http://moto.allegro.pl/showcat.php?id=4136&order=t&view=gtext
_________________
DODGE DURANGO 1998 5.9 V8 4X4 LPG
CHRYSLER 300M 1999 3.5 V6 LPG BY LUKY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
skbart
*
*


Dołączył: Aug 14, 2006
Posty: 167
Skąd: Grodzisk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 17:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TAURUS, gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy

Wynik jest prawidłowy, ja bym tylko nie powiedział że 1A to 12W trochę to nie po elektronicznemu Cool inaczej nie po polskiemu
Jak ktoś ma problemy to mogę podesłać parę wzorów na oblicznie Mocy, Rezystancji, Przepływającego natężenia, takie tam ....

Na początek Napięcie [V] x Natężenie Prądu [A] = Moc [W]

I powiem wam że jest to najważniejszy wzór przy wszelakich obliczeniach w zakresie motoryzacji.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
taurus
*
*


Dołączył: Feb 18, 2006
Posty: 469
Skąd: Bielsko-Biala

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 18:59    Temat postu: byk Odpowiedz z cytatem

Jak dobrze, ze jestes z nami Smile skbart !
_________________
'96 Ford Taurus LX 3.0L Duratec 24V6
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slaslu
*
*


Dołączył: Mar 11, 2005
Posty: 503
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli wzorek jest P= U * I Very Happy
@JEDI_V możesz załączyć fotke tych ledów w kierunkach??
_________________
DODGE GRAND CARAVAN ES GOLD 3.8L 96.r ZAGAZOWANY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
esdarek
Moderator
Moderator


Dołączył:
Posty: 7980
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do kierunkow/pozycyjnych/obrysowek i postojowek to bylo postow jak mrowkow:) najczesciej dziala to tak: w reflektorze jest tylko zarowa dlugie/krotkie a obok jest klosz z kierunkiem/postojem gdzie zamontowano zarowke dwuwloknowa. mocniejsze wlokno jest kierunkiem ,a slabsze postojowko-obrysowko-pozycyjnym. zwykle odcinalo sie to slabsze wlokno i wiecilo otwor w lustrze reflektora zeby tam dac pozycyjne bo tak ustawa przewiduje(lub po zamontowaniu swiatel europejskich lub zamiennikow taka oprawka juz tam byla). ja tez tak mialem. niestety w dobie punto-fabia-siena itp ktore mrugaja do mnie 20 watowymi kierunkami w bialym kolorze (od czego jestm juz prawie slepy bo w naszym klimacie 80% jezdze po zmroku) stwierdzilem,ze ja se bede mial pozycje pomaranczowe jak wymyslila fabryka. podlaczylem wiec (zmostkowalem z pozycyjnymi w reflektorze-nawiasem mowiac LED) i mam tak jak w stanach. misiaki sie nie czepiaja(wiem bo testowalem na zaprzyjaznionym oraz bylem juz po tej przerobce karany ale na szczescie nie za barwe swiatla). wydaje mi sie,ze jesli mnie lepiej widac ,a przy okazji nikogo nie oslepiam to niema o czym mowic. idac tym tropem musieliby uziemic 99% ciezarowek ktore wygladaja jak pomaranczowa choinka i 100 volvo ktore maja obrysowki fabrycznie. do tego dodam,ze tez mam zamontowane kierunki dodatkowe w lusterkach(poki co buracko) i spelniaja one swoje zadanie bez przeciazania obwodow. te auta potrafia wiele wybaczyc:)
pozdrawiam!
darek
_________________
flota:
PONTIAC TRANS SPORT 3.8 LPG by Luky
PONTIAC GRAND AM 3.1 LPG by Luky
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
slaslu
*
*


Dołączył: Mar 11, 2005
Posty: 503
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 20:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jak jest z postojowkami led czy one są wogóle dozwolone czy mogą się czepiać ?? i czy mogą być np. niebieskie bo kuzyn przez przypadek zamówił sobie niebieskie zamiast białych tak jak ja mam i nie wie czy wogole wolno mu je założyć
_________________
DODGE GRAND CARAVAN ES GOLD 3.8L 96.r ZAGAZOWANY


Ostatnio zmieniony przez slaslu dnia Sro Sie 16, 2006 20:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
esdarek
Moderator
Moderator


Dołączył:
Posty: 7980
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niebieskie po prostu beda niezgodne z prawem i ...malo gustowne ale nikt mu sie do nich nie doczepi jesli bede to zarowki led z wklesla rozpraszajaca soczwka a nie zwykle diody 12 v zakonczone kawalkiem rurki termokurczliwej(d o nabycia na allegro)
_________________
flota:
PONTIAC TRANS SPORT 3.8 LPG by Luky
PONTIAC GRAND AM 3.1 LPG by Luky
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
slaslu
*
*


Dołączył: Mar 11, 2005
Posty: 503
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no one są z wklęsła rozpraszającą soczewką, dla mnie to bedzie beznadziejnie wyglądało ale kuzyn twierdzi że już jak kupił to założy
PS w awatarze widać jak świecą u mnię białe
_________________
DODGE GRAND CARAVAN ES GOLD 3.8L 96.r ZAGAZOWANY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
Gobowiec
*
*


Dołączył: May 24, 2005
Posty: 556

PostWysłany: Sro Sie 16, 2006 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja miałem w Nissanie Sentra z tyłu obrysówkę czerwoną i tego mogli się czepiać tak jak niebieskich światełek które są zastrzeżone dla pojazdów uprzywilejowanych. Pomarańczowych nie czepiają się.
_________________
Gobowiec Smile Windstar 3.0 97r. zagazowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Vlad
*
*


Dołączył: Nov 02, 2005
Posty: 536
Skąd: Beskidy

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 2:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedzi! Nie było mnie cały dzień i teraz wszystko z przyjemnością przeczytałem i jestem mądrzejszy. Postojówki są 5W a te co chcę dodać 3 lub 5 (zobaczę co będzie lepiej wyglądało), więc w sumie nie będzie więcej niż 10W. Oczywiście sprawdze jaki jest bezpiecznik. Poszukam też jeszcze dokładnie przewodów bo może coś przegapiłem.

Jeszcze dla jasności: pozycje mam normalnie białe 5W w głównym kloszu z żarówą "krótkie -długie", to co zamieściłem na zdjęciu to tylko kierunki (białe z pomarańczową żarówką) i z tymi boczkami pomarańczowymi co były zaślepione, a ja chcę żeby świeciły (ale nie z kierunkami tylko tak jak prawdziwe amerykany-na stałe) dlatego chcę je zmostkować z postojówkami.
Pozdrawiam !
_________________
Pontiac Bonneville SE '92
Chevrolet TransSport '99
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
esdarek
Moderator
Moderator


Dołączył:
Posty: 7980
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 8:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i tak uczyn-tez tak mam i wyglaga ql:)
_________________
flota:
PONTIAC TRANS SPORT 3.8 LPG by Luky
PONTIAC GRAND AM 3.1 LPG by Luky
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
JEDI_V
Admin
Admin


Dołączył: Dec 05, 2004
Posty: 4325

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 17:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlasnie dzisiaj zakonczylem walke z obrysowko-postojowkami.Jak fabryka przykazala spowrotem pod postojowke podloaczylem slabsze wlokno z migacza(5W),miga 21W.A na lusterkach zamonowalem diodowe migacze,nalepiane na tasme dwurstronna(jak takiej tasmie nie wierze wiec zostala jeszcze potraktowana bezbarwnym silikonem).Instalacje ciagnalem przez lusterko(sterowane elektrycznie),nastepnie wiazka przez drzwi,przegub gumowy miedzy drzwiami i srodkiem auta,potem pod deska do zespolonego wylacznika(migacze-dlugie-krotkie),szczerze mowiac wyglada to nawet dosc przyzwoicie,jakby lusterka byly koloru bialego lub srebrnego to wygladaly by jak orginal.Niestety nie posiadam cyfrowki wiec narazie wam zdjec nie zamieszcze,ale postaram sie porzyczyc i cos wrzucic,aha zrobilem jeszcze jedna rzecz,z reflektorow glownych(sa europejskie) wywalilem odblysniki zakrywajace zarowki(sa H4),byly juz tak matowe ze nie spelnialy roli,powinno teraz byc jasniej przed autkiem Laughing
_________________
DODGE DURANGO 1998 5.9 V8 4X4 LPG
CHRYSLER 300M 1999 3.5 V6 LPG BY LUKY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
esdarek
Moderator
Moderator


Dołączył:
Posty: 7980
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 18:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

andrzej umyj fure, podjedz do mnie pod salon po 17 to zrobimy sesje:) tylko mi powiedz wczesniej zebym aparat zabral. swoja droga fotki mojego tempo w galerii tez juz zdezaktualizowane wiec by byly 2 sesje za 1 rzutem:)
pozrdrawiam!
darek
_________________
flota:
PONTIAC TRANS SPORT 3.8 LPG by Luky
PONTIAC GRAND AM 3.1 LPG by Luky
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
dubelt
*
*


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 952

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JEDI: i jak z tymi odblyznikami? moze ja w swoim winniem tez wywale ? Razz

p.s. na jaka odelglosc powinny swiecic krotkie swiatla ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
esdarek
Moderator
Moderator


Dołączył:
Posty: 7980
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...jakos bym byl osrozny z tymi blachami w srodku.one sa po to aby nie oslepiec innych bezposrednim swiatlem z wlokna zarowki....
_________________
flota:
PONTIAC TRANS SPORT 3.8 LPG by Luky
PONTIAC GRAND AM 3.1 LPG by Luky
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
Vlad
*
*


Dołączył: Nov 02, 2005
Posty: 536
Skąd: Beskidy

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem! Jest super!!! kabli nie było i z tego co widziełem nic nie było poucinane. może po prostu ta wersja była produkowana na europe i zaślepili te pomarańczowe boczki pozostając przy postojówkach w głównych lampach.
Wygląda super!
Pozdr!
_________________
Pontiac Bonneville SE '92
Chevrolet TransSport '99
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
darryd
*
*


Dołączył: Aug 18, 2005
Posty: 869
Skąd: Głogów - ...ja chcieć nowy dodge charger srt8!!!

PostWysłany: Pią Sie 18, 2006 8:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mnie ciekawi jakie te twoje kierunki na lusterka sa, to takie jakies z allegro?
takie http://www.allegro.pl/item121700769_diodowe_kierunkowskazy_led_na_lusterka_i_nie_tylko.html
czy takie
http://allegro.pl/item120379825_migacze_kierunkowskazy_diodowe_na_lusterka_32_led.html
czy
http://allegro.pl/item119609976_kierunkowskazy_na_lusterka_diodowe_komplet.html
czy
http://allegro.pl/item120811702_diodowe_kierunkowskazy_na_lusterka_kpl_2szt_sc_cc.html\


a znalazlem takie rzeczy, nawet calkiem fajne, ciekawe jak z wykonaniem tych lusterek...
http://allegro.pl/item120519493_lusterka_tuningowe_m3_kierunkowskazy_led_fr_vat.html
http://allegro.pl/item120189389_lusterka_tuningowe_kierunkowskazy_led_f_vat.html
_________________
Pozdrawiam
darry dooman
Oldsmobile Aurora 4.0L V8
---------------------------------
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JEDI_V
Admin
Admin


Dołączył: Dec 05, 2004
Posty: 4325

PostWysłany: Pią Sie 18, 2006 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zonka wczoraj jechala i mowi ze jest bardzo jasno przed samochodem,nikt jej nie migal ze kogos oslepia wiec jest ql,a pozatym amerykance nie maja tych odblysnikow.Migacze na lusterka mam te z 3 linku
_________________
DODGE DURANGO 1998 5.9 V8 4X4 LPG
CHRYSLER 300M 1999 3.5 V6 LPG BY LUKY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
esdarek
Moderator
Moderator


Dołączył:
Posty: 7980
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: Pią Sie 18, 2006 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam wkleone podobne (ale duzo starsze wiec ciemniej swieca i sa bardziej obciachowe). montowalem je na jakis czas bo mam zamiar zrobic z lusterkami cos takiego jak w tym linku z chromami czyli wkomponowac w obudowe jakis fragment pomaranczowego lub bialego plastiku a za tym umiescic dioody z odblusnikami(miejsca jest sporo). roboty bedzie z tym duzo zwlaczacza jak ma wygladac ladnie(a musi!!!) ale nie kupie tych z allegro bo one sa ustawiane jak w amluchu czyli reka przez okno a ja mam wklady sferyczne z asferycznym dodatkiem na tzw marwa strefe do tego sa sterowane elektrycznie od wewnatrz ,ogrzewane i maja powloke antyoslepieniowa:)
darek
_________________
flota:
PONTIAC TRANS SPORT 3.8 LPG by Luky
PONTIAC GRAND AM 3.1 LPG by Luky
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group