www.asu.pl :: Zobacz temat - "klimatronik"
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"klimatronik"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Gobowiec
*
*


Dołączył: May 24, 2005
Posty: 556

PostWysłany: Sob Sie 05, 2006 22:50    Temat postu: "klimatronik" Odpowiedz z cytatem

Czas na następny układ elektroniczny. Chcę zrobić sobie pseudo-klimatronik. Mam schemat od klimy i wiem gdzie się podpiąć z układem który by automatycznie załączał klimę gdy temperatura przekroczy ustaloną wartość, a równocześnie pozwoli ją ręcznie wyłączyć - np. zimą zrobić nawiew na nogi bez klimy. Pytanie do tych co mają klimatronik albo znają jego budowę: gdzie z reguły znajduje się czujnik temperatury i w jakim trybie pracuje taka klima. Na mój chłopski rozum, nie może być za parownikiem, bo wtedy nie mierzyłby temperaturę wewnątrz pojazdu tylko właśnie schłodzone powietrze. Z kolei przed też nie - mierzyłby temp. zewnętrzną. Wewnątrz pojazdu - duża bezwładność. I gdzie wrzucić termistor: przy kokpicie, pod sufitem ...
Wiadomo, że zbyt częste załączanie i wyłączanie klimy nie będzie jej służyć więc będę musiał zrobić jakiś układ opóżniający wyłączania czyli ustalić minimalny czas pracy klimy od jej włączenia.
Klimatronik też sam włączy ogrzewanie, ale nie jestem pewien rozwiązania ogrzewania w Wini. Wg. schematu wygląda na to, że kręcąc gałką temperatury de facto kręcę potencjometrem który steruje otwarciem jakieś przepustnicy. Nie znam się na rozwiązaniach ogrzewania, ale cały czas myślałem, że jest jakaś linka od gałki do przepustnicy, a tu chyba jest to rozwiązane elektrycznie. Jeśli tak jest, to może nawet zrobię sterowanie ciepłego powietrza.
Oczywiście nie będę sterował wiatrakiem jak w prawdziwim klimatroniku - to już byłaby przesada, chyba że ktoś podpowie proste rozwiązanie.
Przy okazji - jak rozebrać panel sterujący? Można ściągnąć gałki, ale co dalej?
Czekam na podpowiedzi.
_________________
Gobowiec Smile Windstar 3.0 97r. zagazowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dubelt
*
*


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 952

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 1:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zalaczanie klimy co jakis czas masz samoczynne przy wlaczonym jakimkolwiek nawiewie na szybe.

krecac galka od temperatury krecisz de facto potencjometrem i to jest prosto w twoim przyszlym ukladzie wykorzystac jako regulacja temperatry a z 2giej strony jako regulacje cieploty wylotow powietrza. ten potencjometr powoduje odpowiednie otworzenie zalucji konkretnego dolotu - cieplegi i zimnego.

panel zdejmiesz po tym jak zdemontujesz cala plastikowa boazerje. wtedy panel odkrecasz 4ma srubami.

termistory sadze ze potrzebne sa przynajmniej 2 a najsensowniej 3. po 1 okreslasz jednym temperature wylotu powietrza. 2gim temperature powiedzmy gdzies najepiej w podbitce nad kierowca. robisz prosty regulator PID ktory z niewielkim przeregulowaniem wyrowna ci temperature. bulka z maslem. zwyklego avr'a i do tego ladny kodzik Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
JEDI_V
Admin
Admin


Dołączył: Dec 05, 2004
Posty: 4325

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 3:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skontaktuj sie z Jareckiem,przypuszczam,ze ci pomoze,choc obecnie moze sie gdzies urlopowac
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
Gobowiec
*
*


Dołączył: May 24, 2005
Posty: 556

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 9:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarecka nie będę gnębił z takiego powodu. Niech odpoczywa. Dubelt - można przerobić Syrenkę na Porshe, tylko że będzie to sztuka dla sztuki. Preymyślałem trochę sprawę i chyba za dużo chcę. Jeśli mnie przekonasz (chyba najlepiej na priva) to zrobię, ale głównym moim celem jest możliwość wyłączenia klimy na pozostałych nastawach oraz przy takiej pogodzie jak dziś zmniejszenie jeszcze bardziej chłodzenia np prosty układ czasowy załączający/wyłączający. Jak przeczytałem Twój post to przyznaję, że się napaliłem. Różnica temperatury od zadanej sterowałaby nadmuchem (dmuchawa jest na drabince rezytorów - proste do obejścia), mała różnica tempreatury in plus sterowałaby układem czasowym klimy, a różnica in minus sterowałaby żaluzjami od nagrzewania. Brzmi fajnie. Ale jak napisałem - to chyba przesada. Elektroniką bawiłem się 15 lat temu. Może teraz są łatwiejsze sposoby - podpowiadać, może skorzystam. Pozostanę przy "analogowej klimie" i zrobię prosty układ na 555.
_________________
Gobowiec Smile Windstar 3.0 97r. zagazowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dubelt
*
*


Dołączył: Jan 22, 2006
Posty: 952

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 12:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesc .. no to nie jest przerabianie dla przerabiania. proste jest jak je.. Wink
zeby zalaczac klime zadajesz prosty warunek temp samochodu zadana ma byc mniejsza od temp otoczenia samochodu... i wtedy zaczyna dzialac klima - 1wszy stopien to zalaczenie obiegu zewnetrznego ... jak nie daje rezultatow.. to sam regulator powinien miec zaimplementowane to zalaczenie obiegu wewnetrzenego ..

moim skromnym zdaniem najsensowniej jest zrobic prosty regulator temp dzialajacy na samych zaluzjach tj regulujacy temperature poprzez zmiane rezystancji (taki krecacy sie pod konkretna temperature emulator galki). logicznym byloby ze jak bedziesz chcial zimno to sobie nastawiasz 15' i zalaczasz klime. finito .. a reguluje sie samo. pozatym powietrze klimatyzowane jest zdecydowanie milsze niz zwykle z komory silnika....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group