www.asu.pl :: Zobacz temat - Sonda Lambda ,ale która?
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sonda Lambda ,ale która?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
jurgen2
*
*


Dołączył: Jun 05, 2005
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Cze 06, 2009 7:08    Temat postu: Sonda Lambda ,ale która? Odpowiedz z cytatem

Witam.Mam do wymiany sonde lambda,ale np w sklepie ASU można kupić Bosala uniwersalną,ale to jest sonda, która powinna być przed czy za katalizatorem.Wymienia się pierwszą,drugą czy obydwie.Przeglądałem forum pod tym kątem i wyszło na to,że ta za katalizatorem odpowiada za ekologie,ale chciałbym wiedzieć konkretnie.Czy obie sondy są konstrukcyjnie takie same? Nie mam praktyki w tych sprawach więc proszę o ewentualne sprostowanie mnie.

pozdrawiam
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.8 1997 AWD http://stilo2003.fm.interia.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wmarek65
*
*


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 1049
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Sob Cze 06, 2009 19:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teoretycznie za skład mieszanki odpowiada 1sonda (przed katalizatorem)
i najczęściej ona pada.Wyświetlenie kodu 21 nie wskazuje jednak na to która to sonda.W kodach P0xxx (kody wyświetlane w postaci cyfr (nie błysków) kod 21 ma wiele rozwinięć ,wszystkie dotyczą braku poprawnej pracy sondy(tzn nie ma wymaganych parametrów w czasie samodiagnostyki ECU) ale też jednoznacznie nie wskazują na pierwszą lub drugą sonde.
Możesz eksperymentować i wymieniać sondy na oko,ale to kosztowna nauka Wink lepiej podjedz do mechanika i niech ci sprawdzi skanerem sonde ,wtedy będziesz pewien.
Możesz też kupić interfejs pod tytułem. ELM 327 i sam sobie to zrobić ,na allegro jest tego pełno i niedrogo Wink

Do naszych voyków fabrycznie zakładane są sondy firmy NTK /NGK i takiej firmy radził bym ci założyć,jeśli nie orginał z wtyczkami (koszt w ASO powyż 300pln),to przynajmniej tej firmy.Zakładałem sondy Bosch,simens inne wynalazki Very Happy i najlepsze wg. mnie są NTK (sprawdzałem skanerem ich prace po około 1000km)
Przednia i tylnia jest prawie taka sama (pomijając kwestie wtyczek i długości kabli ,generalnie pracują w zakresie od 0-1V są cztero- przewodowe (dwa białe-grzałka,czarny-masa,szary-sygnałowy)

tu jest taka sonda ,z tym że orginał montowany w voykach ma końcówkę taką jak na kartoniku pod sondą pierwsze po prawej,ta nad napisem Piotrek......

http://www.allegro.pl/item635770213_uniwersalna_sonda_lambda_4_przewodowa_ngk_ntk_nowa.html
_________________
--------------------------------------------------
Chrysler Grand Voyager AWD 3,8 2000 +sek Landi Renzo Omegas
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jurgen2
*
*


Dołączył: Jun 05, 2005
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Cze 06, 2009 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Dzięki za szybką odpowiedż.Dzisiaj ostro poczytałem forum w tym temacie i znalazlem wątek z Twoim opisem z przygodą z sondami Bosha i z szybką wymianą na NGK Smile Mając wlaśnie Twój przypadek na uwadze zamowiłem właśnie NTK/NGK,ale aby nie jeżdzić na kompa i płacić zamówiłem dwie i od razu zmienie Smile[Twój link daje sonde o 7 zet taniej qrde przepłaciłem Wink ]
Gdzieś wyczytałem też,że przy padniętych sondach może paść mapsensor jest to prawda? bo mój padł zbieg okoliczności?
I zastanawiam się czy nie włożyć tego walniętego na te kilka dni,aby mi tego dobrego "nie szczyściło"

pozdrawiam
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.8 1997 AWD http://stilo2003.fm.interia.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wmarek65
*
*


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 1049
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Sob Cze 06, 2009 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mapsensor to inaczej czujnik podciśnienia i ilości przepływajacego powietrza ,jest to czujnik który przesyła dane do ECU (kompa )i na jego danych, sondy i paru jeszcze czujników ECU dobiera (koryguje)dawki paliwa.Nie jest możliwe żeby przez sondę padł map Wink
_________________
--------------------------------------------------
Chrysler Grand Voyager AWD 3,8 2000 +sek Landi Renzo Omegas
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jurgen2
*
*


Dołączył: Jun 05, 2005
Posty: 49
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Nie Cze 07, 2009 8:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To fajnie,że sondy padnięte nie "walą" po "mapsach",ale po Twojej radzie zamówiłem już sobie " ELM 327" przez to nie będzie zabawy w zgadywanie.[no może nie z wszystkim Very Happy ]

pozdrawiam
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.8 1997 AWD http://stilo2003.fm.interia.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wmarek65
*
*


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 1049
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Nie Cze 07, 2009 9:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jurgen2 napisał:
zamówiłem już sobie " ELM 327" przez to nie będzie zabawy w zgadywanie.



Dobry wybór Razz łatwiej będzie ci zdiagnozować dolegliwości silnika (kody w programie wyświetlane są jako P0xxxx i wtedy analiza jest o wiele prościejsza niż z kodów błyskowych. Very Happy
_________________
--------------------------------------------------
Chrysler Grand Voyager AWD 3,8 2000 +sek Landi Renzo Omegas
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group