www.asu.pl :: Zobacz temat - UMOWA K-S Jak ?
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

UMOWA K-S Jak ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Off-topic
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
gucio
*
*


Dołączył: Aug 13, 2007
Posty: 415
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 15:14    Temat postu: UMOWA K-S Jak ? Odpowiedz z cytatem

Witam !!

Jak sporządzić umowę k-s jeżeli pojazd jest zarejestrowany na małżeństwo ?

Czy wystarczy w w miejscu "sprzedający" wpisać np. Irena Jan Nowakowie czy trzeba każde z nich osobno wpisać ?

.
_________________
http://www.klub-caravaningowy-kompas.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
jarmund
*
*


Dołączył: Feb 20, 2007
Posty: 49
Skąd: krakĂłw

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 15:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam. znalezione w necie ale chyba wszystko wyjaśnia

Rejestracja samochodu jest czynnością administracyjną i nie decyduje o prawie własności. Oczywiście dowód rejestracyjny powinien odzwierciedlać stan faktyczny, czyli jeżeli jest współwłasność to powinna ona być wpisana do dowodu.
Nabyty w trakcie małżeństwa samochód (brak rozdzielności majątkowej) stanowi wspólną własność małżonków i pomimo braku wpisu współmałżonka w dowodzie rejestracyjnym, w umowie kupna sprzedaży jako sprzedający powinni być wpisani oboje małżonkowie jako sprzedający. Może oczywiście jeden z małżonków upoważnić drugiego do zawarcia takiej umowy w jego imieniu przekazując mu pisemne pełnomocnictwo.
Zawarcie umowy sprzedaży bez zgody jednego ze współmałżonków nie powoduje jej bezwzględnej nieważności, jednakże jej ważność zależy od potwierdzenia zawarcia tej umowy przez drugiego z małżonków. A zatem aby umowa była ważna wystarczy aby małżonek, który jej nie podpisał na tej umowie wpisał, iż wyraża zgodę na jej zawarcie albo takie oświadczenie złożył osobnym pismem.

Brak zgody oraz takiego oświadczenia w niektórych przypadkach nie powoduje także nieważności umowy, a mianowicie gdy sprzedaż taka nie przekracza zakresu zwykłego zarządu majątkiem wspólnym. Chodzi tu o sytuacje gdy w małżeństwie posiadającym wysoki status majątkowy, wartość umowy sprzedaży pojazdu jest w stosunku do dochodów i majątku małżonków na tyle niska, że traktuje się to jako normalny zarząd majątkiem wspólnym (prawie jak np. kupno żelazka itp.).

Wydziały komunikacji często nawet w przypadku braku zgody współmałżonka, który nie jest wpisany do dowodu rejestracyjnego dokonują zmian w dowodzie rejestracyjnym, na podstawie umowy sprzedaży podpisanej przez tylko jednego współmałżonka, ale wynika to głównie z tego, że tak jak wskazaliśmy, jest to czynność administracyjna a nie przenosząca własność – taką czynnością jest umowa sprzedaży.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
diku
*
*


Dołączył: Aug 05, 2007
Posty: 606
Skąd: Stary Giera³tów

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 16:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co piszesz wnioskuję że dzieje się to w POLSCE, bo według mnie jest to kolejna gmatwanina przepisów żeby żyło się "lepiej" Laughing
_________________
Windstar 3.8 LX 95r pb+LPG
Explorer 4.0 96 pb+LPG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jarmund
*
*


Dołączył: Feb 20, 2007
Posty: 49
Skąd: krakĂłw

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 16:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja wnoskuję z tego tylko to że sprzedaje ten na kogo jest auto zarejestrowae a umowę podpisuje też ta osoba ktora jest wpisana w dowodzie jako wspolwlasciciel.a chyba o to chodziło guciowi.
ale co racja to racja to jest wlaśnie Polska.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gucio
*
*


Dołączył: Aug 13, 2007
Posty: 415
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 17:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ktoś ma takie doświadczenia ?

Nie chcę 10 razy latać po urzędach Sad

W dowodzie w rubryce "C" jest wpisany mąż jako właściciel, a w rubryce "adnotacje urzędowe" żona jako współwłaściciel.
_________________
http://www.klub-caravaningowy-kompas.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
GAZDA
*
*


Dołączył: Nov 23, 2005
Posty: 1018
Skąd: Rabka

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 17:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poprzednie auto kupiłem od gościa co jego matka była współwłaścicielem i obie osoby osobno z peselami i nipami byli wpisani...
_________________
'96 FORD taurus GL 3.0 wagon

'91 CHRYSLER LeBaron GTC 3.0

ŚLEBODA ABO ŚMIERZĆ!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jarmund
*
*


Dołączył: Feb 20, 2007
Posty: 49
Skąd: krakĂłw

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja pare dni temu rejestrowalem auto nabyte w drodze spadku i rejestrowalem jako współwłasnośc aby żona która nim jeździ miała moje znizki w warcie ,jestem wpisany jako współwłasciciel.
początkowo nie wiedzialem jak to zrobić ,ale na stronie urzędu miasta w dziale rejestracji samochodów jest telefoniczna informacja dla petentow .
tam dowiedzialem sie jak to zrobić ,oraz co bedzie pożniej ze sprzedażą i tak jak napisalem wspołwłaściciel musi na umowie wyrazić zgodę podpisem wraz z peselem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
diku
*
*


Dołączył: Aug 05, 2007
Posty: 606
Skąd: Stary Giera³tów

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 17:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kiedyś nie wpisałem współwłaściciela i w skarbówce powiedzieli mi że umowa nie jest ważna, musiałem uzupełniać dane w umowie i rzecz jasna podpis współwłaściciela Laughing
_________________
Windstar 3.8 LX 95r pb+LPG
Explorer 4.0 96 pb+LPG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gucio
*
*


Dołączył: Aug 13, 2007
Posty: 415
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Nie Mar 02, 2008 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki !!

Dzięki panowie za pomoc Smile

Umowę już skleciłem i każde z właścicieli jest osobno napisany !!

.
_________________
http://www.klub-caravaningowy-kompas.com
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
marcys
*
*


Dołączył: May 15, 2007
Posty: 2624
Skąd: jaworzno / mysłowice

PostWysłany: Pon Mar 03, 2008 16:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przy spisywaniu umowy nie zapominajcie o NIP-ie! oraz o imionach rodzicow(nawet juz niezyjacych) do deklaracji PCC1 oraz PCC1a w przypadku wspolwlasciciela!!!
co do wspolubezpieczenia nalezy sobie wziasc pod uwage i przekalkulowac to ze:
majac np. 3 samochody i na kazym znizke 60% i jeden pojazd ma wspolwlasciciela np.syna - zeby mu "znizki szly", to spowodujac stluczke jednym samochodem tracimy znizke na wszystkich 3!!!
_________________
T&C 3.3 2001`
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group