www.asu.pl :: Zobacz temat - Problem z automatem w samochodzie Hyundai Elantra.
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem z automatem w samochodzie Hyundai Elantra.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Skrzynia
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
qazz
*
*


Dołączył: Oct 19, 2006
Posty: 1

PostWysłany: Czw Paź 19, 2006 22:30    Temat postu: Problem z automatem w samochodzie Hyundai Elantra. Odpowiedz z cytatem

Mam samochód z automatyczną skrzynią biegów, jest to Hyundai Elantra 1,8l z 1997r. wersja kombi, kanadyjska.

Przy przebiegu 132 tyś. km zepsuła się aut. skrzynia biegów, samochód mógł jechać tylko do tyłu, do przodu już nie.
Po rozebraniu skrzyni okazało się, że uszkodzenia są bardzo poważne, wyłamane były zęby w przekładni planetarnej, spalone okładziny cierne, uszkodzone sprężyny. Ponieważ koszt nowych części byłby bardzo duży kupiłem za 1500 zł używaną skrzynię biegów od angielskiej wersji Elantry z tego samego rocznika co moja. Wg. sprzedawcy skrzynia była całkowicie sprawna, samochód jeździł z tą skrzynią.

U mnie jednak skrzynia pracowała tylko w trybie awaryjnym. Mechanicy podłączyli ją do komputera i sprawdzili co się dzieje.Najpierw wymienili jeden z dwóch niedziałających czujników prędkości, ale to nie było wszystko.

Komputer pokazywał ciągle błąd nr P0734 czyli wadliwe działanie układu czwartego biegu.

Opis-jeżeli po włączeniu 4-go biegu, wartość sygnału wyjściowego z PG-A (prędkość brotowa biegu nie jest zgodna z sygnałem wyjściowym PG-B (prędkość obrotowa wałka zdawczego), generowany jest DTC P0734.

Objawy-automatyczna skrzynia biegów jest zablokowana na 3-cim (D) lub 2-gim biegu (2,L).

Możliwa przyczyna:
wadliwe działanie:
-PG-B
-pośrednie koło zębate
-obudowa sprzęgła końcowego
-hamulec układu wymuszonej redukcji
-sprzęgło koncowe.

Tyle teoria, w praktyce wygląda to tak, że dopóki samochód pracuje między biegami 1-2-3 to wszystko jest w porządku, jednak kiedy skrzynia wrzuca bieg 4-ty lub próbuje to robić, to pomimo dodawania gazu, napęd nie jest przekazywany na koła. Zatrzymanie samochodu i powtórne ruszenie pozwala znowu jechać.
Mogę ustawić dźwignię na (2) i wtedy skrzynia pracuje tylko do 2-go biegu. Lepiej jednak włączyć przełącznik OD (overdrive switch) i wtedy skrzynia nawet do stosunkowo dużej prędkości (~110 km/h) pracuje prawidłowo (z większą prędkością nie próbowałem).

Tak przy okazji jeszcze sprawa tego przełącznika OD (overdrive switch), jeździłem prawie zawsze z przełącznikiem wyłączonym (wyciśniętym), kiedy na desce rozdzielczej nic sie nie pali. Teraz kiedy wciśnięcie tego przełącznika (na tablicy pojawia się informacja OD OFF) pozwala mi prawie normalnie jeździć, zastanawiam się czy tak nie powinnienem stale jeździć.

Faktem jednak jest, że z najwyższym (4-ym) biegiem jest coś nie tak.

Proszę o pomoc osoby znające opisany powyżej problem co mam dalej robić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
asu
Admin
Admin


Dołączył: Apr 10, 2004
Posty: 6474
Skąd: ....Wrocław.... kom. 698-741-741 gg.874104

PostWysłany: Czw Paź 19, 2006 23:49    Temat postu: 4 bieg Odpowiedz z cytatem

Hmmm. Problem moze lezec po stronie elektorniki lub mechanizmu 4 biegu. Bez diagnostyki komputerowej ciezko stwierdzic co jest przyczyna...

Opcja1 : Uskodzony 4 bieg. Kiedy komp. wlacza go wpada w tryb awaryjny bo nie pasuja mu obroty czujnika wejsciowego wzgledem wyjsciowego....

Opcja2: Uszkodzone cujniki RPM.....

Opcja3: Uskodzenie TCM(komp. skrzyni., malo prawdopodobne)

Pozdrawiam Wink
_________________
ASU - Serwis samochodów amerykańskich
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aandrzej3
*
*


Dołączył: Sep 25, 2006
Posty: 11

PostWysłany: Pią Paź 20, 2006 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uszkodzony czwarty bieg.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Skrzynia Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group