www.asu.pl :: Zobacz temat - Dlaczego włączają się wentylatory ?
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dlaczego włączają się wentylatory ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Silnik
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 18:19    Temat postu: Dlaczego włączają się wentylatory ? Odpowiedz z cytatem

Po przejechaniu kilku kilometrów załączają sie wentylatory Temperatura silnika jest w normie.Sprawdzałem płyn w chłodnicy. Jest full. W zbiorniku wyrównawczym jest połowa stanu.Nie tak dawno wywaliło mi płyn z chłodnicy. Tylko z chłodnicy.Odłaczył się wąż wodny od reduktora gazu i płyn wyciekł. Dziwna sprawa że w chłodnicy pusto a w zbiorniku wyrównawczym był normalny stan .Wskażnik temperatury pokazywał prawidłowe rozgrzanie silnika.Wydawawło mi sie że jesli ubuwa płynu z chłodnicy to powinno zciagnąc ze zbiornika.
Pytanie. Czy ma to coś wspólnego z załączniem się wentylatorów ?
Dlaczego wentylatory się załączają na niedogrzanym silniku?
Dlaczego chłodnica nie pobiera płynu ze zbiornika wyrownawczego ?
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sibi77
*
*


Dołączył: Sep 20, 2011
Posty: 659
Skąd: Rawicz/Bytów

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po:

1. zobacz czy nie masz korka powietrznego - z ogrzewania leci ciepłe powietrze???
2. zobacz czy nie masz ustawionego nadmuchu na szybę i załączonego nawiewu
3 ktoś może coś dopisze...
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.3 AWD 94r. + LPG II gen.
www.tajemnicevoyagerow.inten.pl - forum rodziny Chryslera Voyagera
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 18:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogrzewanie działa prawidłowo.
Nadmuch nastawiony jest na wnętrze pojazdu.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r


Ostatnio zmieniony przez grabsik dnia Sro Kwi 10, 2013 18:41, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sibi77
*
*


Dołączył: Sep 20, 2011
Posty: 659
Skąd: Rawicz/Bytów

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 18:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klima wyłączona oczywiście???
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.3 AWD 94r. + LPG II gen.
www.tajemnicevoyagerow.inten.pl - forum rodziny Chryslera Voyagera
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyłączona.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sibi77
*
*


Dołączył: Sep 20, 2011
Posty: 659
Skąd: Rawicz/Bytów

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

reduktor ciepły???

i ostatnia rzecz która mi przychodzi do głowy to moduł wentylatorów

Napisz jeszcze jak możesz czy to występuje w przedziale temperatur 0 - 6 i czy chodzi jeden wentylator czy dwa
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.3 AWD 94r. + LPG II gen.
www.tajemnicevoyagerow.inten.pl - forum rodziny Chryslera Voyagera
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reduktor ciepły Jeżdżę na LPG.
Załączają się dwa wentylatory.
Ledwo sie nagrzeje i już załączają się wentylatory.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
waldek44
*
*


Dołączył: Oct 30, 2008
Posty: 808
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pokrętło od nawiewów nie jest ustawione na znaczek z szyba? bo jeśli jest to klima załącza się samoczynnie
_________________
Chrysler  Voyager 3,3 z 2000r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisałem. Nie jest ustawione na nawiew szyby.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
merkava
*
*


Dołączył: Jan 04, 2007
Posty: 248
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Kwi 10, 2013 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoro wywaliło płyn- to może być brak płynu w układzie. Mało bo mało ale jednak brak i to jest powód włączania wentylatorów.
Odpowietrz go.
Wskaźnik temperatury nie podskoczy kiedy będzie coś nie tak.
Moduł wentylatorów nie ma nic do rzeczy
_________________
chrysler grand voyager 3.3l 1993
plymouth voyager 3.0l 1992
605349406
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer Gadu-Gadu
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

merkava napisał:

Odpowietrz go.

Czy układ odpowietrza się sam ? Czy należy odkręcic korek chłodnicy( na zimnym silniku) Uruchomic silnik i jesli pokazą sie pęcherzyki powietrza to znaczy że układ jest zapowietrzony ? Wtedy należy dolac płynu. Czynnosc powtórzyć kilka razy ?
Czy jest może odpowietrznik ?
Czy inny sosób odpowietrzenia ?
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sibi77
*
*


Dołączył: Sep 20, 2011
Posty: 659
Skąd: Rawicz/Bytów

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 19:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. na zimnym silniku odkręć korek
2. odpal auto
3. zagrzej auto kontrolując stan płynu w chłodnicy
4. jak się się łączy wentylator zakręć korek

tylko uważaj aby za dużo płynu do chłodnicy nie wlewać bo czym silnik będzie cieplejszy tym stan będzie wyższy.
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.3 AWD 94r. + LPG II gen.
www.tajemnicevoyagerow.inten.pl - forum rodziny Chryslera Voyagera
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
koni2305
*
*


Dołączył: Mar 04, 2012
Posty: 116
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Układ sam się nie odpowietrzy. Na pewno jest gdzieś zawór odpowietrzenia i nie jest to odkręcony korek od chłodnicy. Nie wiem jak jest u Ciebie może ludziska którzy mają takie auto napiszą gdzie znajduje się śruba do odpowietrzenia (zawór).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sibi77
*
*


Dołączył: Sep 20, 2011
Posty: 659
Skąd: Rawicz/Bytów

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 19:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

koni2305 napisał:
..... Nie wiem jak jest u Ciebie może ludziska którzy mają takie auto napiszą gdzie znajduje się śruba do odpowietrzenia (zawór).


Ja nawet nie wiem czy taka się w ogóle znajdzie ja zawsze rozszczelniłam wąż na reduktorze.
_________________
Chrysler Grand Voyager 3.3 AWD 94r. + LPG II gen.
www.tajemnicevoyagerow.inten.pl - forum rodziny Chryslera Voyagera
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer Gadu-Gadu
koni2305
*
*


Dołączył: Mar 04, 2012
Posty: 116
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musi gdzieś być - ja w Durango mam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
qazws
*
*


Dołączył: May 07, 2006
Posty: 1314
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pią Kwi 12, 2013 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

voyager nie ma
_________________
Plymouth Grand Voyager 1989r 3,0L żółte blachy ,
Dodge Grand Caravan 3,3L + lpg 1990r z bordową tapicerka Smile
Chrysler Town&Country 1994r 3,8L + lpg
www.czyszczeniedywanow.net
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kelpin
*
*


Dołączył: Feb 02, 2012
Posty: 192
Skąd: Wawa

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 10:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozwiązałeś problem?

Moze jeszcze być termostat zaciety w pozycji zamknietej i zapowietrzony jak pisali wyzej.
_________________
Jest 00'Camaro / 95'Continental / był Trep'99 2.7 V6
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 11:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problemu nie rozwiązałem.Dalej zastanawiam się dlaczego nie zaciągał płynu ze zbiornika wyrównawczego kiedy chłodnica była prawie pusta. Czy to może mieć związek z włączaniem się wentylatorów ? Układ odpowietrzyłem w/g zleceń.Właśnie .Termostat Mam zamiar go wymienić Czasem mam wrażenie że się zacina. Ale to niezależnie od włączania wentylatorów. Po prostu typowy objaw.Temperatura rosła ,musiałem dać ogrzewanie i dmuchawę na full i wtedy spadła do optymalnej wartości .Tak jak pisałem. Wentylatory włączają sie po przejechaniu dwóch kilometrów .Czyli silnik jest niedogrzany
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
redneck1
*
*


Dołączył: Apr 20, 2012
Posty: 467
Skąd: Okolica Krakowa

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 13:54    Temat postu: Re: Dlaczego włączają się wentylatory ? Odpowiedz z cytatem

grabsik napisał:
Dziwna sprawa że w chłodnicy pusto a w zbiorniku wyrównawczym był normalny stan .

Często chlodnica zasysa z wyrównawczego dopiero po ostudzeniu.Sprawdz na drugi dzien rano poziom w wyrównawczym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wader71
*
*


Dołączył: Oct 30, 2006
Posty: 889
Skąd: -=Wrocław=-

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 19:13    Temat postu: Re: Dlaczego włączają się wentylatory ? Odpowiedz z cytatem

redneck1 napisał:
grabsik napisał:
Dziwna sprawa że w chłodnicy pusto a w zbiorniku wyrównawczym był normalny stan .

Często chlodnica zasysa z wyrównawczego dopiero po ostudzeniu.Sprawdz na drugi dzien rano poziom w wyrównawczym.

Nie często tylko zawsze chłodnica zasysa jak stygnie tzn gdy w głównym układzie chłodzenia panuje podciśnienie dopiero wtedy jest możliwość uzupełnienia płynu ze zbiorniczka wyrównawczego, ale jest jeden warunek żeby to działało - układ musi być 100% szczelny

grabsik Twój przypadek jest prosty do wyjaśnienia:
Piszesz o nieszczelności na reduktorze, którędy wyciekł płyn.
Nie nastąpiło samoistne uzupełnienie płynu właśnie przez tą nieszczelność.
Po naprawie węża i następnym ewentualnym ubytku płyn będzie się uzupełniał.
Bardzo ważnym elementem układu jest korek chłodnicy, w którym znajdują się zawory (jeden służy do utrzymania prawidłowego ciśnienia w układzie a drugi jest odpowiedzialny właśnie za samoistne uzupełnienie płynu) - czasami ten korek ulega awarii i trzeba go wymienić.
Jeżeli chodzi o wentylatory to najprościej będzie podpiąć kompa i sprawdzić wskazania parametrów z nimi związanymi .
Nie wiem na pewno, ale zdaje się że są 2 czujniki temperatury jeden w bloku i jeden w głowicy - gdzie jeden odpowiada za wskaźnik na liczniku a drugi właśnie za wentylatory i jest on uszkodzony - myślę, że tutaj ktoś z większą wiedzą w tym temacie skoryguje moją teorię.
Praca wentylatorów jest też ściśle powiązana z układem klimatyzacji, więc trzeba by się też porównać jej parametry na scanerze.
_________________
Pontiac VIBE '04 LPG-Luky
Chlopaki maja Pontiaki !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 19:29    Temat postu: Re: Dlaczego włączają się wentylatory ? Odpowiedz z cytatem

wader71 napisał:

Bardzo ważnym elementem układu jest korek chłodnicy, w którym znajdują się zawory (jeden służy do utrzymania prawidłowego ciśnienia w układzie a drugi jest odpowiedzialny właśnie za samoistne uzupełnienie płynu) - czasami ten korek ulega awarii i trzeba go wymienić.

Spróbuje zmienić korek .
Co ciekawsze.Jak pisałem wentylatory uruchamiają się po przejechaniu kilku kilometrów kiedy silnik nie osiągnął optymalnej temperatury. Po wyłączeniu silnika i ponownym jego uruchomieniu jest już dobrze.Przejeździłem cały dzień wentylatory się nie uruchomiły. Następnego dnia to samo ,kilka kilometrów i znów się załączyły. Tak jest każdego dnia.
Jutro jadę w dłuższą trasę ,to zaobserwuję dokładnie.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r


Ostatnio zmieniony przez grabsik dnia Pon Kwi 15, 2013 19:38, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wader71
*
*


Dołączył: Oct 30, 2006
Posty: 889
Skąd: -=Wrocław=-

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 19:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyszedł mi jeszcze do głowy jeden pomysł - sprawdź połączenia na czujnikach temperatury.
Może tam coś nie styka (albo pada czujnik) - gdzieś czytałem, że często stosowanym zabezpieczeniem jest to, że przy braku sygnału z czujnika temperatury komputer dla bezpieczeństwa załącza wentylatory a u Ciebie po przejechaniu tych kilku kilometrów może od wstrząsów zaczyna stykać - po wyłączeniu zapłonu następuje reset pamięci podręcznej, komp widząc wszystkie sygnały wyłącza wentylatory - jest to możliwe chyba jakieś wytłumaczenie Twojego przypadku...

Miałem kiedyś w Pontiacu GP takie dziwnie załączające się wentylatory i z tego co pamiętam to przyczyną był jakiś uszkodzony czujnik w układzie klimy.
_________________
Pontiac VIBE '04 LPG-Luky
Chlopaki maja Pontiaki !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Korek w chłodnicy wymieniłem. Nie pomogło. Teraz wymienię termostat. Mam podejrzenia że się zacina.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wader71
*
*


Dołączył: Oct 30, 2006
Posty: 889
Skąd: -=Wrocław=-

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grabsik napisał:
Korek w chłodnicy wymieniłem. Nie pomogło. Teraz wymienię termostat. Mam podejrzenia że się zacina.

Ale w czym nie pomogło ? chcesz powiedzieć, że dalej nie pobiera Ci płynu ze zbiorniczka wyrównawczego - tzn, że dalej masz wyciek - korek nie pomoże ws wentylatorów ...
_________________
Pontiac VIBE '04 LPG-Luky
Chlopaki maja Pontiaki !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dalej wentylatory włączają się na niedogrzanym silniku.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
perro
*
*


Dołączył: Jun 04, 2012
Posty: 25

PostWysłany: Pią Kwi 19, 2013 6:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

nie wiem jak w nowszych modelach, ale w moim wiekowym voyagerze (1992) wentylator wlącza się przy zimnej chłodnicy z prostego powodu - wymieniłem termostat na ten bardziej "goracy" ( nie pamiętam temperatury otwarcia, ale kupiony u Rafala). Termostat otwiera się później, natomiast sygnał o temeperaturze brany jest z głowicy. Komputer jast zaprogramowany na włączenie wentylatorów przy niższej teperaturze dlatego tak się dzieje. Troche to rzeczywiście dziwne, jak na dworze trzaskający mróz, a wentylator pracuje... ale po otwarciu termostatu i puszczeniu chociazby odrobiny płynu do chłodnicy wszystko wraca do normy. Może to"wina" termostatu
No i widze niekonsekwencję - w pierwszym poście piszesz że temperatura silnika w normie, a potem że właczają się na niedogrzanym silniku. Jak to więc jest?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
grabsik
*
*


Dołączył: Nov 29, 2007
Posty: 256
Skąd: WARSZAWA

PostWysłany: Pią Kwi 19, 2013 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

perro napisał:



No i widze niekonsekwencję - w pierwszym poście piszesz że temperatura silnika w normie, a potem że właczają się na niedogrzanym silniku. Jak to więc jest?

Wentylatory włączają się na niedogrzanym silniku.Silnik osiąga temperaturę optymalną . Dopóki nie wyłączę silnika wentylatory pracują.
_________________
Toyota Sienna 3.5L  2008r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Darco
*
*


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 96
Skąd: Wroc³aw

PostWysłany: Pon Maj 20, 2013 5:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam podobną przypadłość, tyle że w moim Caravanie wentylatory załączają się, gdy wskazówka temperatury podniesie się na 1/4 wartości zegara. Po chwili się wyłączają i wszystko wraca do normy. Też mam tak, że po załączeniu wentylatorów, zgaszę silnik i ponownie uruchomię, to wentylatory są wyłączone. Podobno trzeba wymienić termostat. Ja tak jeżdżę ponad 200 tys. km. Ogrzewanie działa bez zarzutu, więc nic z tym nie robię. Pozdrawiam
_________________
Dodge Grand Caravan 3.8 V6 2002r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Silnik Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group