www.asu.pl :: Zobacz temat - Problem z otwieraniem klapy bagażnika Voyager 2001
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem z otwieraniem klapy bagażnika Voyager 2001

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
booyal
*
*


Dołączył: Jan 31, 2008
Posty: 26
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 10:18    Temat postu: Problem z otwieraniem klapy bagażnika Voyager 2001 Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam problem z otwieraniem klapy bagażnika. gdy otwieram lub zamykam samochód z pilota to nie słychać żeby zamek od klapy się zamykał lub otwierał. Nie ma też żadnej reakcji jak próbuję otworzyć klapę bagażnika (nie słychać pracy silniczka który otwiera zamek i pozwala podnieść klapę).
Sprawdziłem już że nie dochodzi prąd do tego silniczka przy zamku. Jest tam wtyczka z czterema kabelkami - dwa idą do czujnika otwarcia klapy (to działa) i następnymi dwoma powinien iść prąd 12V w czasie otwierania / zamykania centralnego zamka (tak przynajmniej jest w drzwiach).
Pytanie za 100 punktów jest takie. Gdzie idzie kabelek podający 12V do zamka i jak sprawić żeby znowu zaczęło to działać. Mam wydrukowane schematy dotyczące Body Control Module ale nic z tego nie rozumiem. Dodam tylko że wszystkie drzwi działają poprawnie (zamki zamykają się i otwierają)
_________________
Chrysler Voyager '01 3.3L V6 LPG by Luki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
booyal
*
*


Dołączył: Jan 31, 2008
Posty: 26
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 11:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeszcze jedno...

Silniczek w zamku bagażnika działa, bo po podłączeniu 12V słychać że pracuje.
_________________
Chrysler Voyager '01 3.3L V6 LPG by Luki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sato
*
*


Dołączył: Sep 13, 2007
Posty: 1350
Skąd: Wodzisław Śląski

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaję mi się ,że musisz znaleźć przekaźnik który steruje klapą być może będzie na module komfortu.
Znajdź przekaźniki które sterują drzwiami być może będą koło siebie.
_________________


Chrysler Grand Voyager 3,3 2000r. LPG Stag 300
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
krzycho1978
*
*


Dołączył: Jun 06, 2007
Posty: 875
Skąd: DODGE Durango 2006.CHEVROLET Celebrity

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moze kabelek sie przetarł napewno idzie w jakiejs oslonie (peszlu gumowym) w okolicy zawiasów poszukaj tez tam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
On
*
*


Dołączył: Apr 16, 2008
Posty: 1010
Skąd: Słupsk Pomorskie Plymouth G.V. 3,3 1996r był. Teraz Chrysler G.V. 3,3 Limited 2003r.

PostWysłany: Pią Kwi 03, 2009 15:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem może też leżeć w centralnym siłowniku, tym który steruje pozostałymi siłownikami.
Nie wiem gdzie on jest zainstalowany, ale mogę przypuszczać, że w drzwiach kierowcy...
Może jakiś przewód przy tym centralnym siłowniku jest poluzowany, przetarty, itd.
Zobacz na początek przewód masowy, bo to najprostsze rozwiązanie.Podłącz masę do siłownika z któregokolwiek miejsca do zasilania przy siłowniku klapy.
A jak to nie pomoże, to podłącz przewód prądowy od któregoś siłownika w drzwiach przesuwnych na tzw. "krótko" żeby zobaczyć, czy jest w ogóle zasilanie do klapy.
Jeśli klapa zadziała, to pozostanie tylko doprowadzenie zasilania tak jak być powinno, czyli np.wężami peszla.Podejrzewam, że problem jest błachy.
Ja osobiście bym zrobił tak jak napisałem.
Jak zdjąć obudowę drzwi przesuwnych?
Zobacz w dziale "elementy i akcesoria" - "Demontaż obudowy drzwi G.V."
Bardzo prosto i szybko zdejmuje się tapicerkę drzwi przesuwnych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
booyal
*
*


Dołączył: Jan 31, 2008
Posty: 26
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 12:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to że problem jest bardziej skomplikowany. przewód na którym powinno pojawiać się 12V do silniczka w klapie idzie bezpośrednio do BCM'a - czyli modułu komfortu. Pomiędzy końcówką w klapie a końcówką przy BCM'ie jest połączenie, czyli przerwanu kabelek możemy wykluczyć. Za to na pinie do którego ten kabelek powinien być podłączony w BCM'ie nie pojawia się prąd. Może BCM'a szlag trafił, chociaż wszystko inne działa bez zarzutu. Confused
_________________
Chrysler Voyager '01 3.3L V6 LPG by Luki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
booyal
*
*


Dołączył: Jan 31, 2008
Posty: 26
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

On napisał:
Problem może też leżeć w centralnym siłowniku, tym który steruje pozostałymi siłownikami.
Nie wiem gdzie on jest zainstalowany, ale mogę przypuszczać, że w drzwiach kierowcy...

nie wiem nic o centralnym siłowniku ale wygląda na to że wszystkim steruje BCM, czyli moduł komfortu który umieszczony jest bezpośkednio nad nogami kierowcy na grodzi.
On napisał:
... podłącz przewód prądowy od któregoś siłownika w drzwiach przesuwnych na tzw. "krótko" żeby zobaczyć, czy jest w ogóle zasilanie do klapy.

Sprawdzałem to a pomocą miernika. Na kablu nie pojawia się prąd, a po podłączeniu 12V do siłownika w klapie słychać że działa. Porównałem to z zachowaniem drzwi przesuwnych. Tam przy otwieraniu / zamykaniu centralnego zamka pojawia mi się na mierniku +12V/-12V.
On napisał:
Jeśli klapa zadziała, to pozostanie tylko doprowadzenie zasilania tak jak być powinno, czyli np.wężami peszla

Też myślałem że można by uciąć ten kabel od klapy przy BCM'ie i podłączyć go do kabla sterującego zamkiem np. prawych tylnych drzwi. Otwieranie i zamykanie centralnego zamka powinno działać, ale czy da się otworzyć klapę (czy zamek się otworzy gdy pociągnę za klapę)?
Wygląda na to że czeka mnie zakup BCM'a. Są na allegro po około 150-200zł. Pytanie tylko czy jak włożę drugi to będzie tak po prostu działać, czy może będę musiał coś programować (np. pilota od centralnego)?
_________________
Chrysler Voyager '01 3.3L V6 LPG by Luki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
On
*
*


Dołączył: Apr 16, 2008
Posty: 1010
Skąd: Słupsk Pomorskie Plymouth G.V. 3,3 1996r był. Teraz Chrysler G.V. 3,3 Limited 2003r.

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 17:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż tak daleko z tą elektryką to jeszcze nigdy nie doszedłem Shocked
Ja jestem taki domorosły mechanik, co to nic na siłę, tylko lekko młotkiem Wink
A kto to jest ten BCM ? Wink
Z ciekawością będę obserwował ten wątek żeby też czegoś się nauczyć i tak żeby w przyszłości porzucić ten cholerny Exclamation młotek Wink
Przykro mi, ale tak poważnie, to zakres mojej wiedzy w tym temacie wyczerpał się.
Nie chcąc się tu wymądrzać, będę się przyglądał.
Życzę powodzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
booyal
*
*


Dołączył: Jan 31, 2008
Posty: 26
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 04, 2009 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też nie spodziewałem się że zabrnę aż tak daleko. Okoliczności mnie zmusiły do poszerzenia swojej wiedzy w tym temacie. BCM to Body Control Module czyli tak zwany komputer/moduł komfortu. Odpowiada za pracę centralnego zamka, wycieraczek, spryskiwaczy, elektrycznie podnoszonych szyb, oświetlenia wnętrza, czujników otwarcia drzwi i innych pierdułek.
Mój problem równolegle próbują rozwiązać forumowicze z Voyager Klub Polska http://www.tajemnicevoyagerow.inten.pl/viewtopic.php?f=78&t=4919 Proszę mimo wszystko o jakieś podpowiedzi i pomysły, może da się to zrobić prościej niż wymieniać cały BCM. Będę informował o postępach.
_________________
Chrysler Voyager '01 3.3L V6 LPG by Luki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
andrewbob
*
*


Dołączył: Jan 12, 2008
Posty: 12

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 19:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Przy okazji chciałem się przykleić i spytać o mój problem. Mam Dodge Grand Caravan 94. i coś się stało, że nie mogę otworzyc tylnej klapy, tzn: wciskając przycisk wiem że on działa ale kalpa nie reaguje. Czy jest inna możliwość otwarcia klapy?? Dodam, że kluczykiem nic nie mogę zrobić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer Gadu-Gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.asu.pl Strona Główna -> Elektryka i elektronika Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group